Jak správně ustlat postel? Nestlat ji vůbec!

Honíte každé ráno děti, aby si ustlali postele? Jdete jim s radostí příkladem? Neděláte vůbec dobře. Pokud chcete mít zdravý spánek a zbavit se roztočů, je prý lepší nechat postele neustlané.

Chybu s každodenním stlaním postele dělá asi většina z nás. Pohled na neustlané peřiny není prostě esteticky přitažlivý. Vědci však nyní tvrdí, že je to určitě zdravější. Pokud se nechcete dívat na neustlanou postel v ložnici, prostě jen zavřete dveře. Díky tomu, že necháte peřiny rozložené, zničíte podle badatelů až 1,5 milionu roztočů, které v ustlané posteli přežijí!

Během spánku vypotíme zhruba jeden litr tekutiny za noc. To je ideální živná půda pro roztoče. Tyto téměř neviditelné potvůrky, které nejsou větší než jeden milimetr, totiž milují vlhkost a tím že peřiny po probuzení usteleme, jim ji bohatě dopřáváme. Peřiny zůstanou totiž mnohem déle teplé a vlhké. Naopak v případě, že je necháme rozložené, vlhkost se odpařuje a roztoči vysychají.

O roztočích vědí své zejména ti, kteří bojují s astmatem nebo alergiemi. Roztoči mají na svědomí také různé ekzémy a chronickou rýmu. „Roztoči domácí se živí odumřelou lidskou kůží a přežívají tak, že malými žlázkami na těle přijímají vodu z atmosféry,“ objasňuje Dr Stephen Pretlove z Kingstonské university v Londýně, která vypracovala studii o roztočích domácích. „Něco tak jednoduchého, jako je nechat postel rozestlané, může z matrací a peřin odstranit vlhkost, což způsobí že roztoči vyschnou, a  nakonec zemřou,“ říká.

Zapomeňte tedy na stlaní, nebo dokonce zavírání peřin po nočním spánku do peřináče! Kromě toho, že budete mít zdravější spánek, určitě potěšíte i ratolesti, které ušetří pár minut času, na něco pro ně mnohem smysluplnějšího.

Zdroje: Elite Daily, BBC

jQuery(document).ready(function($) { $.post('http://www.nova24.cz/wp-admin/admin-ajax.php', {action: 'wpt_view_count', id: '353'}); });