Reportéři kupují syrské doklady určené pro bojovníky ISIS

Mail Online informoval o tom, že je možné v Turecku na černém trhu koupit syrskou identitu. Reportér koupil syrský pas, občanský průkaz a řidičský průkaz v Turecku, se jménem skutečného muže, který byl zabit v konfliktu.

Podle článku mají bojovníci ISIS a případní ekonomičtí migranti možnost nakoupit syrské doklady totožnosti, s kterými se mohou schovat mezi uprchlíky, kteří cestují do Evropy.

Reportér, který si falešné doklady pořídil, tvrdí, že se jedná o pravé doklady, které byly ukradeny ze Sýrie. Reportér za tyto doklady zaplatil v přepočtu asi 55 000 Kč (2000 dolarů).

Doklady prý pocházejí ze syrských vládních úřadů, které zabavily milice bojující proti silám Asada.  

Podle informací, které získal reportér od padělatele, jsou jim pasy zasílány ze Svobodné syrské armády, Al Nusra, ISIC a dalších. Všichni si uvědomují jejich současnou cenu. Padělatelé je mají upravit pro ně a jejich rodiny. Za odměnu jim nějaké prázdné doklady přenechají, aby je mohli sami prodat.

Každý prý chce být nyní Syřanem, všude jsou vítáni. Zájem mají Palestinci, Egypťané, Iráčané, zkrátka lidé z celého arabského světa předstírají, že jsou Syřané, aby mohli začít nový život v Evropě, tvrdí padělatel.

Reportér Mail Online potřeboval na sehnání nové syrské identity pouhé čtyři dny.

Dalšímu reportérovi Haraldovi Doornbosovi se prý podle zpravodajství Tyden.cz podařilo sehnat syrské doklady dokonce za 40 hodin. Jediné, co potřeboval, bylo telefonní číslo na některého z mnoha padělatelů dokumentů a 750 EUR. Dokonce si prý mohl i sám zvolit jméno. Dostal jak falešný pas, tak osobní doklad (občanský průkaz).

Podle Týdne znalec arabštiny falešného Syřana poměrně snadno pozná podle přízvuku. Na druhou stranu pravé syrské doklady může mít i člověk, který ten správný přízvuk nemá.

Nizozemský novinář Doornbos hovoří o tom, že pomocí těchto falešných identit přichází do Evropy teroristé Islámského státu, kteří se vydávají za uprchlíky.

Frontex, agentura Evropské unie, která řídí operativní spolupráci na vnějších hranicích členských států EU, potvrdila, že došlo k nárůstu v obchodování s falešnými syrskými pasy, především v Turecku. Turecko je hlavní tranzitní zemí pro uprchlíky. Nachází se zde také největší uprchlický tábor čítající na dva miliony Syřanů.

 

jQuery(document).ready(function($) { $.post('http://www.nova24.cz/wp-admin/admin-ajax.php', {action: 'wpt_view_count', id: '286'}); });