Rusko útočí na Islámský stát

Ruské letectvo podniklo v Sýrii za posledních 24 hodin dalších dvacet náletů. Deset z nich bylo zaměřen přímo na radikální hnutí Islámský stát (IS). V neděli to oznámilo ruské ministerstvo obrany, které také uvedlo, že ruská vojenská mise narušila velitelské struktury IS a jeho zásobování.

„Výsledkem našich leteckých útoků na Islámský stát je narušení kontrolních systému a zásobovacích tras teroristických organizací a významné poškození infrastruktur používaných pro přípravu teroristických činů,“ citovala agentura Reuters prohlášení Moskvy.

Z posledních dvaceti náletů mířila polovina na cíle IS, tvrdí Rusové. Letecké bomby podle ruského ministerstva obrany zasáhly výcvikový tábor teroristů, včetně továrny na opasky a vesty, které jsou používány při sebevražedných útocích jako zásobníky trhavin.

Západ ruské zapojení do bojů v Sýrii po boku tamního autoritářského prezidenta Bašára Asada kritizuje a tvrdí, že ruské stíhačky podnikají nálety nejen proti IS či jiným radikálním skupinám, ale i proti silám umírněné opozice, s jejichž účastí západní země počítají při řešení syrské krize.

Podle Asada Západ selhává

Západní politici mají podle syrského prezidenta Bašára Asada pocit selhání a jejich spiknutí proti Sýrii se jim nepodařilo. Informovala o tom agentura Reuters. Asad zároveň na svém twitterovém účtu označil za kontraproduktivní nálety, které mezinárodní koalice v Sýrii vedou proti radikálům z Islámského státu.

„Terorismus se rozšířil,“ komentoval vývoj syrský prezident, v jehož zemi již delší dobu útočí na pozice Islámského státu některé západní a arabské země, vedené Američany. Tento týden s nálety v Sýrii začaly Rusové, které však Západ kritizuje za to, že se nezaměřují pouze na Islámský stát, ale také na umírněnou protiasadovskou opozici. Moskva je dlouhodobým spojencem Asadova režimu.

Západní politici vidí budoucnost Sýrie bez jejího současného prezidenta. Americký prezident Barack Obama tento týden během summitu proti terorismu v New Yorku řekl, že vítězství nad radikály z IS bude dosaženo teprve po Asadově odchodu. Moskva však tvrdí, že Asad musí být součástí řešení syrské krize.

Rusko má v Sýrii již od dob Hafize Asada velkou námořní základnu, která je jedinou Ruskou základnou v teplých mořích. To také vysvětluje ruskou přítomnost v tomto konfliktu a jeho neutuchající zájem udržet Asadův alávistický režim u moci.

jQuery(document).ready(function($) { $.post('http://www.nova24.cz/wp-admin/admin-ajax.php', {action: 'wpt_view_count', id: '350'}); });