Šokovaní pyrotechnici, to ještě neviděli!

Množství výbušnin a chemikálií, které policisté objevili při rutinním zákroku, překvapil nejen detektivy z ÚOOZ, ale i zkušené pryrotechniky.

Více než 100 kilogramů výbušnin, přes tisíc rozbušek, chemikálie pro výrobu výbušnin a několik zbraní zajistili čeští detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Stalo se tak při nedávném zásahu v Středočeském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji, napsal ve středu na své internetové stránce Český rozhlas (ČRo).

Policie stíhá čtyři muže, nejméně dva z nich pracovali v pardubické společnosti Explosia, která vyrábí trhaviny. Konkrétně jde o čtyři muže ve věku od 26 do 73 let. Dva z obviněných jsou stíháni vazebně. V případě prokázání viny hrozí všem stíhaným tresty odnětí svobody v rozmezí od 2 do 8 let, „přiblížil mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Původně podle něj mělo jít o rutinní policejní zákrok. Akce s krycím názvem CASTOR byla zaměřena na osoby podezřelé z nedovoleného ozbrojování. V „domácím prostředí“ ale byly nalezeny zbraně, munice, výbušniny a jedy v množství, které prý překvapilo i zkušené kriminalisty.

„Bylo zajištěno tak velké množství výbušnin a chemikálií, že jde o zcela výjimečný případ, se kterým se běžně nesetkáváme. Překvapilo to nejen detektivy z ÚOOZ, ale například i velmi zkušené kolegy z pyrotechnické služby,“ uvedl Hanták. Jak se obvinění k takovému množství výbušnin a chemikálii dostali, je podle Hanták předmětem dalšího šetření, které může trvat i několik měsíců, napsal ČRo.

Zpravodajský server aktualne.cz informoval, že pardubická společnost Explosia, která vyrábí trhaviny a střeliviny, nevyloučila, že muž z Valů u Přeloučska, u kterého policie zabavila desítky kilogramů výbušnin, byl její zaměstnanec. Jeden pracovník totiž nepřišel do práce. Policie zatím ovšem firmu nekontaktovala. Na místě zadržela několik lidí pro podezření z nedovoleného ozbrojování.

Policisté se případem začali zabývat již počátkem letošního roku. Podařilo se jim od informátorů z podsvětí získat informace o nabídce  většího množství výbušnin. Policisté následně zjistili, že se jedná o výbušniny, které pocházejí z továrny Explosia, kde pracovali dva nyní zadržení muži.

jQuery(document).ready(function($) { $.post('http://www.nova24.cz/wp-admin/admin-ajax.php', {action: 'wpt_view_count', id: '365'}); });