Tajemství financování Islámského státu odhaleno

Navzdory nadějným informacím o klesajícím rozpočtu teroristické skupiny Islámského státu (IS) a o jejím blížícím se rozpadu, džihádisté ​​stále profitují. Ani nálety a klesající ceny ropy jim na ekonomické síle neubrali. Účetní kniha, která se ztratila v provincii Deir az-Zor, vedla k odhalení tajemství financování Islámského státu.Financování kalifátu je zčásti odtajněno. Na veřejnost totiž unikly informace o příjmech a výdajích provincie Deir az-Zor. Ukazuje se, že Islámský stát není závislý na zahraničních zdrojích, ale vystačí si využitím zdrojů z vlastních území. Provincie Deir az-Zor je od července 2014 jednou z nejbohatších oblastí pod kontrolou IS a chalífát tím získal obrovský monopol na fosilní paliva. Spolu s nasazením vysokých daní a konfiskací majetku se džihádisté ​​zmocnili jednoho z nejatraktivnějších zdrojů.

Účetní kniha promluvila

Z účetní knihy podle Jihadology.net vyplývá, že fosilní paliva představují 27,7% příjmu IS, elektřina 3,9%, daně 23,7% a konfiskace 44,7%. Informace z minulého roku zveřejnil bojovník proti džihádu Aymenn Jawad al-Tamimi a jejich autorství patří ministerstvu financí IS.

Denně do pokladny Islámského státu proudí 1 milon dolarů

Islámský stát vydělává zejména prostřednictvím vydírání a vysokých daní, na čem denně utrží asi milion dolarů, uvedl Nytimes.com. Platy iráckých státních zaměstnanců jsou zdaňovány až 50-procentně, díky čemuž loni IS vydělal asi 300 milionů dolarů. Když se příjem IS z bank a ropy snížil, přistoupili k vysokým zdaňovacím sazbám.

Infrastruktura Islámského státu, jejímž ústředním bodem byly rafinerie, se stala častým terčem náletů vedených Spojenými státy. Přestože příjem z ropy skupině klesl na částku dva miliony dolarů za týden, není na tomto zdroji závislá.

Kam investuje Islámský stát?

Nejvíce výdajů Islámský stát použije na platy, a to v rozmezí od tří do deseti milionů dolarů každý měsíc. Současně investuje do policejních institucí, médií, soudů a regulace trhů. Nejméně naopak investuje do služeb. Skupina se rovněž vyhýbá investicím do infrastruktury, protože ta se může stát snadným terčem útoků.

Náklady na chod kalifátu se islamisté snaží co nejvíce eliminovat. Šetří i formou rabování vojenské techniky, přivlastňováním si území, infrastruktury a vyplácením relativně nízkých mezd, přestože na ně současně utratí nejvíce výdajů (43,6%).

jQuery(document).ready(function($) { $.post('http://www.nova24.cz/wp-admin/admin-ajax.php', {action: 'wpt_view_count', id: '379'}); });