Turistická atrakce ohrožena obnaženými ňadry

Majitelé světoznámé budovy Empire State Building (dále ESB) v New Yorku prostřednictvím svého právního zástupce požádali soud, aby fotografovi Allenovi Hensonovi zakázal přístup do budovy.

Allen Henson je úspěšný americký fotograf, známý pro své kontroverzní snímky. Vlastníci ESB požadují po Hensonovi 1 milion dolarů jako odškodné a trvalý soudní zákaz jeho přístupu do budovy. Důvodem jsou jeho fotky, které bez povolení nafotil s  modelkou a jejími odhalenými ňadry v roce 2013

Již tehdy soud rozhodl o přestupku Hensona, když fotil na ochozu ESB bez patřičného povolení. Nyní se na jeho Facebookových stránkách objevila informace, že hledá dívky na focení, které se nebojí výšek. Právní zástupce ESB David Tannenbaum oznámil, že se majitelé budovy obávají, že se Henson opět chystá zneužít jejich budovu ke svému obohacení.

Majitelé budovy se prý také obávají, že Hensonovy fotografie polonahých dívek na vrcholku budovy ničí pověst budovy jako místa pro bezpečnou rodinnou turistickou atrakci.

Soud by měl proběhnout 23. července. Veterán z války v Iráku Allen Henson už na svých sociálních sítích shání asi 50 spoře oděných dívek, které by ho k soudu doprovodily.

[AFG_gallery id=’1′]

V některých evropských státech architektonická díla ve veřejném prostoru autorský zákon chrání. Jejich fotografie není možné využívat ke komerčním účelům. Český autorský zákon je však prozatím benevolentní. Pořizování fotografií či kreseb architektonických děl ve veřejném prostoru není jeho porušením.

V roce 2002 proto vyvolala snaha vybírat „výpalné“ za focení na Karlově mostě velký rozruch. Ochranka najímaná radnicí Prahy 1 totiž požadovala za možnost fotografů fotit ze stativu 250 000 Kč. Radnice se později od těchto požadavků distancovala.

Nedávno u nás se svým požadavkem vyvolal rozruch spoluautor „Tančícího domu“ Vlado Milunič. Ten uvedl, že ti, kdo fotografie jeho domu používají ke svému obohacení, by mu měli platit. Pokud zaplatit nebudou chtít, podá na ně žalobu.

Současně se odehrála v evropském parlamentu debata ohledně svobody panoramatu, tedy možnosti fotit fotografie na ulici. K žádné změně v legislativě zatím ale nedošlo. Více informací zde

jQuery(document).ready(function($) { $.post('http://www.nova24.cz/wp-admin/admin-ajax.php', {action: 'wpt_view_count', id: '114'}); });